Vaillant yeni organizasyon yapısıyla 2021’de de iddialı

Vaillant Türkiye, COVID-19 salgınının yarattığı olumsuz etkilere rağmen 2020 yılında başarılı bir performans gösterdi.

Vaillant Türkiye, COVID-19 salgınının yarattığı olumsuz etkilere rağmen 2020 yılında başarılı bir performans gösterdi. 2020 yılında pazar payını artırarak yüzde 46 büyüme yakalayan Vaillant Türkiye, kombi satışlarını da adetsel bazda yüzde 22 artırarak başarısını perçinledi. Vaillant Group Türkiye CEO’su Alper Avdel, “2020 yılında zorlu şartlara rağmen başarılı sonuçlara imza attık. 2021’de de bu başarımızı devam ettirmenin yanı sıra kaskad, ısı pompası ve VRF gibi yeni iş alanlarına da odaklanacağız” dedi.  

İklimlendirme sektörünün zorlu öncü markalarından Vaillant Türkiye, pandemi nedeniyle geçen 2020 yılını, daha bakış açısı ve dijitalleşmeye yönelik Yatırımları sayesinde başarıyla tamamladı. Bu zorlu pazar payını artırarak yüzde 46 büyüme yakalayan Vaillant Türkiye, 2020 yılında ısıtma olmak üzere ana ürün gruplarında önemli pazar payı elde etti. Yeni iş kollarında da hızlı büyümeli Vaillant Türkiye'nin müşteri memnuniyeti oranı ise yine yüzde 90'ın üzerinde gerçekleşti. 

Vaillant'ın yeni organizasyon yapısı, yeni proje ve ürünleri ile 2021 yılında da fark yaratmayı hedeflediğini vurgulayan Vaillant Group Türkiye CEO'su Alper Avdel, Vaillant Türkiye'nin 2020 yılı sonuçlarına ve 2021 hedeflerine değerlendirmelerde bulundu. Avdel, “2020 yılını, güçlü dijital altyapı ve organizasyon çevikliğimiz ile başarılı bir şekilde tamamladık. 2021 ile birlikte hayata geçirdiğimiz yeni yapılanmamız sayesinde daha da efektif bir çalışma modeline geçiş yaptık. Vaillant Group Türkiye olarak müşteri deneyimini önceliklendirerek pazarda yarattığımız farkı daha ileri taşıdık. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz “Müşteri Odaklı Organizasyon Projesi” ile grup içinde yer alan Satış ve Pazarlama departmanlarında organizasyonda konfigürasyon gerçekleştirdik.  

Alper Avdel, “2020'de kombi satışlarımız adetsel bazda yüzde 22 arttı. Yeni iş kollarımızda hızlı büyüdük. Kaskad satışlarımızı 2 katına çıkarırken, ısı pompasında yüzde 40 artış yakaladık. Zorlu geçen bir yıl geçmişe rağmen 2020'yi başarıyla tamamladık. 2021'de geleneksel işimiz olan kombinin yanı sıra kaskad, ısı pompası ve VRF alanlarına odaklanacağız. Geleneksel ve yeni iş kollarında hedeflerimiz aynı şekilde devam edecek. 2021 yılı bizim için bir dönüm noktası. Yeni organizasyon yapımız ve yeni ürünlerimiz ile bu yıl için iddialıyız ”dedi.  

"Çağrı merkezi ve servis hizmetlerinde gücümüzü ortaya koyduk" 

2020'de kesintisiz hizmet üretimini sürdürdüklerini belirten Alper Avdel, “2020'de 25 bin yeni müşteri bağlantısı kurduk. 15 ilde 17 kampanya ile hedeflerimizin üzerinde satış adetlerine ulaştık. Ülkemizde çok hızlı bir şekilde evden geçirdiğimiz 250 kişilik çağrı merkezimiz ile 7/24 hizmet verdik, devam ediyoruz. 200'ü aşkın aşkın servis teknikerimizle gerekli mesafe ve hijyen şart tekniklerini yürütme sahada olmayı sürdürdük. Bu dönüş gücümüzü ortaya koyduğumuz en önemli noktalar pandemiye hızla uyum sağlama devam ettiğimiz çağrı merkezi ve servis hizmetleri oldu. Kendi bünyemizde görev alan servis teknikerlerimizle hizmetin büyümesi devam ettik. Yıllardır bu alana yaptığımız yatırımın karşılığını, 

Müşteri deneyimine indirme devam

Vaillant Türkiye olarak aksiyonlarda önceliklendirerek hareket ettiklerini kaydeden Alper Avdel sözlerine şöyle devam etti: “Müşterilerimizle ilgili hizmetlerde bu yıl çok daha proaktif olacağız. Veriye hareket ederek yaratıcı alan çözümleri sunacağız. Çevreye, dijitalleşmeye ve ileri teknolojiye odaklanan bir marka olarak, müşteri deneyimini en üst noktaya taşıyacak ürünler ve hizmetler sunmaya önem veriyoruz ”ifadelerini ifade ediyor.  


Hibya Haber Ajansı

Okunma