Başkan Soyer: “Sadece imar hakkı değil, konutların anahtarlarını da vereceğiz”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Balçova'da 1980 yılından bu yana çözülemeyen ve Balçova Arsa Mağdurları olarak gündeme gelen soruna ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Başkan Soyer: “Sadece imar hakkı değil, konutların anahtarlarını da vereceğiz”

Bölgedeki imar planları ve kurum görüşleri ile ilgili yapılan toplantıda Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin, Balçova Arsa Mağdurları’nın avukatı Mustafa Kemal Turan ve basın mensupları yer aldı.

Başkan Soyer, 40 kurumdan görüş istendiğini ve 37'sinden olumlu görüş alındığını, sürecin tamamlanmasının ardından imar planları yapılarak vatandaşlara evlerini yapıp teslim edeceklerini açıkladı.

“Engel olan bütün hususlar ortadan kalkmış oldu”

Balçova Belediyesi’nin 50 yıl önce arsa satışı yaptığını söyleyen Başkan Soyer, “Kamunun 50 yıldır mağdur ettiği bu insanlarla ilgili çözüm üretmemiz gerekiyordu. Geldiğimiz noktada 50 yıldır sorunu kilitleyen orman alanları, ağaçlandırılacak alanlar ve jeolojik sakıncalı alanlarla ilgili çözüm üretmeyi başardık. 40 kurumdan olumlu görüş alınması gerekiyordu, 37 tanesini yani yüzde 95'ini tamamladık. 3 kurumun daha görüşü kaldı. Ama bu olumlu görüşlerle yüzde 76 zayiatı yüzde 45'lere indirdik. Orman alanı olarak gözüken 196 bin metrekareyi 38 bine indirdik . Maliye Hazinesi olarak gözüken 109 dönümlük alanı da imar planı içine dahil etme imkanı bulduk. Engel olan bütün hususlar ortadan kalkmış oldu” dedi.

“Ev sahibi yapacağız”

Başkan Soyer,  bundan sonra yaşanacak sürece ilişkin “Çok hızlı bir şekilde imar planı ile ilgili çözümü ortaya koyabileceğiz. Bir müjde paylaşmak istiyorum; biz bu vatandaşlarımıza bir imar hakkı veriyor olmayacağız sadece, biz konutların anahtarlarını vereceğiz. Oradaki en küçük mülkiyet hakkı sahibi vatandaşımızın dahi anahtarını teslim ederek ev sahibi yapacağız. Hiçbir vatandaşımızın cebinden 1 kuruş çıkmadan evinin anahtarını teslim etmiş olacağız. Biz belediye olarak elimizi taşın altına koyarak imalatları belediye şirketleriyle yapacağız. Hiçbir vatandaşımızın mağduriyetine izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Halk Konutu modeli olacak”

Halk Konut modeliyle evleri yapacaklarını belirten Başkan Soyer, “Halk Konut modeli kentsel dönüşümde Türkiye'ye de bir gün örnek olacağını düşündüğümüz bir model. Biz kamu şirketi, belediye şirketini müteahhit gibi yüzde 1 kar marjıyla imalata sokuyoruz. Müteahhit karını ortadan kaldırıyoruz. Oradaki kat karşılığı yapılacak imalatta Büyükşehir’in şirketi olarak ticari gaye gütmüyoruz. En küçük mülkiyet sahibi bile bir konut sahibi olacak” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı