Küresel piyasalar

Dün ABD piyasaları, beklentilere paralel gelen enflasyon verisinin ABD ekonomisine ilişkin aşırı ısınma endişelerini dizginlemesine ek olarak, 38 milyar dolarlık tahvil ihalesinin faizlerde volatilite yaratmadan sonlanması ile günü alıcılı seyirle tamamladı.

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Ilımlı enflasyon verisi ve tahvil ihalesinin ardından faizlerdeki dengelenme ile alıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün ABD piyasaları, beklentilere paralel gelen enflasyon verisinin ABD ekonomisine ilişkin aşırı ısınma endişelerini dizginlemesine ek olarak, 38 milyar dolarlık tahvil ihalesinin faizlerde volatilite yaratmadan sonlanması ile günü alıcılı seyirle tamamladı. Makro veriler cephesinde, Şubat ayı enflasyon verisinin manşet ve çekirdek bazda sırasıyla yıllık olarak %1,7 ve %1,3 artışlar kaydetti. Ayrıca, ABD'de Temsilciler Meclisi'nde 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin kabul edilmesi de 211'e karşı 220 oyla kabul edilmesi de piyasalarda olumlu atmosferi destekleyen bir diğer unsur olarak görülüyor. Bu arada Beyaz Saray Biden'in paketi Cuma günü öğlen imzalayacağını duyurdu. Diğer yandan, ABD Hazine Bakanlığı'nın düzenlediği 10 yıllık tahvil ihalesinde faiz %1,5230 oldu. Yaşanan gelişmeler ışığında gün içinde %1,5660 seviyesini test eden ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin gün sonunda %1,52 seviyesine geri çekildiğini takip ettik. Endeksler cephesinde, Dow Jones endeksi teşvik paketine yönelik galişmeler öncülüğünde geleneksel büyüme temalı hisselere gelen alımlar öncülüğünde %1,46 yükselişle 32.297,02 seviyesinden kapandı. S&P 500 endeksi %0,60 artışla 3.898,81 seviyesinden günü tamamlarken, Nasdaq endeksi ise %0,04’lük hafif düşüşle 13.068,83 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah GOÜ piyasaları, dün ABD’de gerçekleşen tahvil ihalesi sonrası 10 yıllık tahvil faizlerinin bu sabah %1,53’e yakın sakin seyrini sürdürmesinin risk algısında yarattığı destekle alıcılı seyir izliyor. Ayrıca, Çin devlet destekli fonlarının da hisse senedi piyasalarına yaptığı müdahaleler de bu pozitif görünümde etkili olan bir diğer unsur olduğunu belirtmek isteriz. Diğer yandan bugün gerçekleşecek olan AMB faiz kararı toplantısında bankanın varlık alımları cephesinde aksiyon alabileceği yönündeki beklentiler de piyasaları destekliyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde banka üyeleri tahvil piyasasındaki görünümün dikkatle izlenmesi gerektiğini vurgulamışlardı.

ABD vadeliler cephesinde de iyimserlik, beklentilere paralel gelen enflasyon verisinin de desteğiyle tahvil faizlerindeki dengelenme ile Nasdaq endeksi öncülüğünde görülüyor

Yurt dışında ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek. ABD cephesinde ise 6 Mart haftasına ilişkin haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin önceki haftaya göre fazla değişim göstermeyerek 725K seviyesinde, devam eden başvurularında 4,2 milyon seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Euro Bölgesi’nde de AMB faiz kararı toplantısı izlenecek. AMB faiz kararı toplantısı cephesinde faizlerde değişikliğe gidilmesi beklenmiyor. Ancak 1,85 trilyon euro olan tahvil alımlarının süresinin planlanan 2022 Mart sonundan sonra da devam ettirilmesi öngörülüyor.

Gelecek gündemde neler var?

Yakın gündemde, Euro Bölgesi cephesinde sanayi üretimi verisi takibimizde olacak. Ocak ayı sanayi üretimi verisinin ise Aralık ayındaki aylık bazda %1,6’lık düşüşün ardından %0,2 seviyesine ılımlı gerileme kaydettiği tahmin ediliyor. ÜFE cephesinde de beklentiler manşet bazda %2,7, çekirdek bazda da %26 seviyesinde artışlar görüleceği yönünde. Diğer yandan, Michigan tüketici güveni Mart ayı öncü verisinin aylık bazda 1,7 puan artışla 78,5 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma