Home Dijital Gazete Fx piyasalar

Fx piyasalar

by bagimsizhaberajansi

USD/TRY: Dün iyi gelen ABD perakende verisi ve şahin tonda konuşan Powell’a karşın Dolar endeksi (DXY), pozitif risk iştahı ve ECB’den gelen şahin açıklamalarla günü %0,8 oranında düşüşle tamamladı. Çoğu Gelişmekte Olan Ülke para birimi de günü artı bölgede kapattı. Powell, enflasyon düşene kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceklerini belirtirken; ECB üyesi Knot 50 baz puanlık faiz artışı sinyali verdi. Buna karşın, Avrupa Bölgesi’nde resesyon endişelerinin gündemde kalması, Fed’in daha şahin olması ve risk iştahındaki kırılgan görüntü nedeniyle Dolar’da baskının sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz ki DXY bu sabah yükselişte. Yurtiçi tarafta ise ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) 700 seviyesinin üzerine kalmaya devam ederken, Dolar/TL’de yükseliş isteği sürüyor. Bu sabah 15,95 seviyesini gören Dolar/TL’de 16,0 bölgesi kritik. TL’de yaşanan değer kayıpları da düşünüldüğünde bu güçlü direncin şu aşamada kırılmasını beklemiyoruz. Aksi durumda, 16,04 ardından 16,16 hedef olabilir. Diğer yandan, küresel merkez bankalarının daha da şahinleşmesi ve yurtiçindeki enflasyonist ortam kurda olası düşüşlerin şu aşamada sınırlı kalmasına neden olabilir. Sıralı destekler 15,82 ve 15,71 seviyelerinde.  Veri tarafında bugün Euro Bölgesi TÜFE rakamları öne çıkıyor. Ayrıca G7 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı bugün başlayacak ve 3 gün sürecek.


EUR/USD: Dün ABD’de açıklanan sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri beklentilerin üzerinde gelirken, Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları önemliydi. Haziran ayının ortasındaki Fed toplantısı öncesi Powell, enflasyon düşene kadar para politikasını sıkılaştırmayı sürdüreceklerini, enflasyon baskılarının azaldığına ve enflasyonun düştüğüne yönelik net ve ikna edici kanıtlar görmemeleri durumunda daha agresif hareket etmeyi düşünmelerinin gerekeceğini belirtti. Ayrıca Powell, gelecek iki toplantıda 50 baz puanlık faiz artırımına gitme düşüncesinin Fed Yetkilileri tarafından da geniş destek bulduğunu söyledi. Diğer taraftan ECB tarafında, üyelerin gerekirse 25 bazdan daha büyük artışların söz konusu olabileceğini söylemesi ile Euro sert bir şekilde toparlandı. Ancak, toparlanmanın bu sabah devam edemediği izliyoruz. Ekonomik görünüm ve ECB’den şahin açıklamalara karşın para politikası farklılıkları nedeniyle paritede baskının sürebileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, paritenin 1,0565 direncinin altında kalmasını ve 1,0440 desteğine kadar düşüş sergilemesini bekliyoruz. Sonraki destek ise 1,04 bölgesinde. Diğer yandan, 1,0565 direncinin kırılması durumunda 1,0625 seviyesine kadar toparlanma sürebilir.

XAU/USD: ABD’den iyi gelen veriler ve Powell’ın şahin tondaki konuşması değerli madende baskı yapmış gözüküyor. Dün halihazırda 1.837 seviyesinden geçen 200 günlük ortalaması civarında tepkiyle karşılaşan değerli maden günü 1.815 seviyesinden tamamladı. Bu sabah da baskının sürdüğünü izliyoruz. Powell, enflasyonda açık ve ikna edici bir düşüş yaşanana kadar faizleri artıracaklarını belirtmesi değerli madende baskının devam etmesiyle sonuçlanabilir ve Ons Altın’da 1.800 seviyesine kadar düşüş görülebilir. Ana destek ise 1.780 bölgesindeyken, olası yükselişlerde 1.822 ara direncinin üzerinde 1.837 ana direnç olarak takip edilebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

related posts

Leave a Comment