Home Dijital Gazete Fx piyasalar

Fx piyasalar

by bagimsizhaberajansi

USD/TRY: Bir süredir yükseliş eğiliminde olan Dolar endeksinde (DXY) bu sabah geri çekilme gözleniyor. EURUSD paritesi de 1,05’in üzerinde tutunmaya devam ederken, Gelişmekte  Olan Ülke para birimleri alıcılı seyrediyor. ABD ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde sınırlı büyüme beklentisine karşın sürpriz bir şekilde yıllıklandırılmış bazda %1,4 daralması ve finansallarını açıklayan Apple ve Amazon’un geleceğe yönelik zayıf bir projeksiyon çizmeleri Dolar’da baskının nedeni olarak gösterilebilir. Bugün ABD’de açıklanacak mart ayına ilişkin kişisel tüketim harcamaları (PCE) deflatör verisinin (yıllık beklenti %6,7)  beklentilere yakın veya altında gelmesi durumunda Dolar’da düşüş bir miktar daha artabilir. Yurtiçi tarafta ise TL’yi destekleyebilecek düzenlemelerin kurda oynaklığın düşük kalmasına katkı sağlamaya devam edebileceğini düşünüyoruz. En son, BDDK, bazı ticari nitelikteki nakdi kredilere ilişkin sermaye yeterliliği hesaplamasında kullanılacak risk ağırlığının artırıldığını bildirdi. Diğer yandan, TCMB tarafından dün yılın ikinci Enflasyon Raporu yayımlandı. TCMB, 2022 yıl sonu enflasyon tahminini %23,2’den %42,8 (%38,7-%46,9 tahmin aralığı) seviyesine çekti. Bu arada kaynaklara göre Merkez Bankası, yabancı yatırımcılara swap kanalı ile Lira fonlama imkanı sağlamak için bir plan üzerinde çalışıyor. Fiyatlamalar tarafına bakıldığında, yurtiçi düzenlemeler ve yurtdışında Dolar’da soluklanma ihtimalinin artması ile Dolar/TL 14,84 direncinin altında kalarak 14,73 desteğine kadar geri çekilmek isteyebilir. Bayram tatili nedeniyle gelecek haftaki yoğun gündemin bir kısmından uzak kalacağız. Bu dönemde ABD ISM imalat ve imalat dışı PMI, ADP özel sektör istihdam ve Fed faiz kararı dikkat çeken gelişmeler olacak.


EUR/USD: ABD’de zayıf ilk çeyrek verisi ve bilançolarını açıklayan Apple ve Amazon’un satışlarda yavaşlama beklediğinin gözlenmesiyle Dolar’da kısmi geri çekilme gözleniyor. Teknik olarak aşırı satım bölgesinde bulunan paritede de tepki gözlenirken, bugün ABD’de açıklanacak mart ayına ilişkin kişisel tüketim harcamaları (PCE) deflatör verisinin (yıllık beklenti %6,7) beklentilere yakın veya altında gelmesi durumunda paritede 1,0590 seviyesine kadar yükseliş sürebilir. Sonraki direnç ise 1,0635 seviyesinde. Öte yandan, olası düşüşlerde 1,05 desteğinin altında 1,0440 hedefe girebilir.

XAU/USD: Dün ABD’de açıklanan ilk çeyrek büyümenin beklentilerin altında kalması ve finansallarını açıklayan bazı teknoloji devlerinin kötümser bir projeksiyon çizmesi ABD’deki aktiviteye yönelik endişeleri beraberinde getirdi. Bu da Ons Altın’a destek vermiş gözüküyor. Dün 1.872’lere kadar gerileyen ve 1.895 seviyesinden  günü kapatan değerli madende bu sabah kazançlar %1’e yaklaşıyor. Bugün ABD’de açıklanacak mart ayına ilişkin kişisel tüketim harcamaları (PCE) deflatör verisinin (yıllık beklenti %6,7) beklentilere yakın veya altında gelmesi durumunda Ons Altın’da 1.935 seviyesine kadar alımlar sürebilir. Ara direnç ise 1.921 seviyesinde. Öte yandan, olası düşüşlerde 1.900 desteğinin altında 1.882 izlenebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

related posts

Leave a Comment