Çin’de yazılım şirketlerinin 4 aylık karı 45.2 milyar dolara çıktı

Çin’in yazılım ve bilgi teknolojisi sektörü, 2021 yılının ilk 4 ayında 288.5 milyar yuan (45.2 milyar dolar) kar elde etti. Sanayi ve Bilişim Teknolojileri Bakanlığı’nın verilerine göre, yazılım ve IT sektörünün büyümesi, son iki yılda yüzde 8,5 yıllık bileşik büyüme oranı kaydetti.

Çin’in yazılım ve bilgi teknolojisi sektörü, 2021 yılının ilk 4 ayında 288.5 milyar yuan (45.2 milyar dolar) kar elde etti. Sanayi ve Bilişim Teknolojileri Bakanlığı’nın verilerine göre, yazılım ve IT sektörünün büyümesi, son iki yılda yüzde 8,5 yıllık bileşik büyüme oranı kaydetti. Sektörün 4 aylık karındaki büyümesi ise önceki yıla göre yüzde 20,5 oranında artış gösterdi.

Şirketlerin yazılım faaliyet geliri ise geçen yıla kıyasla yüzde 25 artış kaydetti ve 2,57 trilyon yuana ulaştı. Sanayi ve Bilişim Teknolojileri Bakanlığı’nın verilerine göre, yazılım ihracatı ise ilk dört ayda 14,9 milyar dolara çıktı. Bu rakam, 2019 yılı seviyelerine ulaşıldığını gösteriyor.

Bulut bilişim ve büyük veri gibi yeni bilgi teknolojilerinin geliri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26,8 arttı. Bu alandaki en büyük artış ise internet üzerinden eğitim, teletıp ve diğer uygulamalar alanında yaşandı. Bakanlık, bilgi güvenliği ürün ve hizmet sağlayıcılarının toplam gelirlerinin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28,4 artış gösterdi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

'
Okunma