Home Dijital Gazete Çin’de elektrik kullanımı ocak-temmuz döneminde yüzde 3,4 arttı

Çin’de elektrik kullanımı ocak-temmuz döneminde yüzde 3,4 arttı

by bagimsizhaberajansi

Resmi verilere göre, ekonomik faaliyetin temel göstergelerinden olan elektrik tüketimi, Çin’de yılın ilk yedi ayı içerisinde istikrarlı bir artış kaydetti. Ulusal Enerji Dairesi, ülkenin toplam elektrik enerjisi kullanımının ocak-temmuz döneminde bir yıl öncesinin aynı dönemine kıyasla yüzde 3,4 oranında artarak 4,93 trilyon kilovat saate ulaştığını bildirdi. 

Birincil endüstrilerde tüketilen enerji yıl bazında yüzde 11,1 kadar yükselirken, ikincil ve üçüncül endüstrilerde kullanılan enerji artışı sırasıyla yüzde 1,1 ve 4,6 oranlarında gerçekleşti. Hane halkının tüketimi ise yine bir yıl öncenin ilk yedi ayına kıyasla yüzde 12,5 oranında arttı. 

Öte yandan, sadece temmuz ayı ele alındığında, enerji tüketimi 832,4 milyar kilovat saatle bir önceki yılın temmuz ayına göre yüzde 6,3 oranında artış gösterdi. Yine temmuzda elektrik tüketimi birincil sektörde yüzde 14,3 oranında tırmanırken, ikincil sektörde yüzde 0,1 kadar düştü. Üçüncül sektörde tüketilen elektrik enerjisi ise yüzde 11,5 oranında yükseldi. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

related posts

Leave a Comment