Bugün açıklanan enflasyon verisi yorumu

TÜFE’nin yeniden yükselişe geçmesi ve YİÜFE’deki tırmanışın devam etmesi; TCMB’ye farklı aksiyonlar aldırabilir!

Bugün açıklanan enflasyon verilerinin detaylarına baktığımızda; aylık TÜFE yüzde 1.94’lük artış ile beklentilerin üzerinde artış gösterirken, böylece manşet(senelik TÜFE) rakamı da yüzde 16.59’dan yüzde 17.53’e yükseldi. 2019 Mayıs ayından bu yana en yüksek manşet rakamın görülmesinin yanı sıra; TÜFE üzerindeki maliyet baskıları açısından kritik olan Yİ-ÜFE’nin aylık bazda yüzde 4.01’lik sert yükseliş sonrasında senelik olarak 2018 Ekim’den bu yana en yüksek noktası olan yüzde 42.89’a tırmanması da olumsuz gözükmekte.

Ana harcama gruplarında aylık en yüksek artışlar; yüzde 4.50 ile Ev Eşyası, yüzde 4.46 ile Eğlence ve Kültür, yüzde 3.82 ile Lokanta ve Oteller ve yüzde 2.79 ile Ulaştırma ‘da olurken, aylık olarak tek düşüş gösteren ana harcama grubu ise yüzde 0.01 ile Alkollü İçecekler ve Tütün oldu.

Çekirdek göstergelerin tamamı, aylık bazda TÜFE rakamının üzerinde artış gösterirken, senelik bazda C göstergesinin manşetin kısmen altında seyretmesi ise; son iki ayda Gıda Fiyatları’ndaki artışların bir miktar yavaşlamasından kaynaklandığı görülmekte.

Kısa Yorum:

Aylık TÜFE’nin –her ne kadar kademeli normalleşme kapsamındaki bazı kalemlerin ekstra artışı söz konusu olsa da- beklentinin üzerinde gelerek manşeti yeniden yukarıya çekmesini; senenin kalanındaki enflasyon beklentileri açısından negatif karşılamaktayız. Keza, Yİ-ÜFE’deki sert yükselişlerin devamında YİÜFE-TÜFE makasının yüzde 25.36’a yükselmesi de ileriye dönük maliyet baskıları açısından olumsuzluk içermekte. Daha önce risklerine değindiğimiz YİÜFE artışının kontrol altına alınması için küresel etkenlerin de kontrol altına alınması gerekmekte. Bununla birlikte son iki ayda yükselişlerin bir miktar sınırlandığı gıda enflasyonundaki bu seyrin kalıcılık gösterip göstermeyeceği de kritik olacak. Fiyatlamalar tarafında ilk tepki kurlar cephesinde doğal olarak negatif oldu. Bu veriler ışığında reel faizin 147 Bp’a gerilemiş olması kurlar üzerindeki baskıyı devam ettirebilir. Ancak, TÜFE’nin yeniden yükselişe geçmesi ve YİÜFE’deki tırmanışın devam etmesi; TCMB’ye farklı aksiyonlar da aldırabilir. Zira, geçtiğimiz Cuma günü TCMB tarafından düzenlenen Yatırımcı Toplantısı’nda Başkan Şahap Kavcıoğlu ‘nun ilk kez faiz artırımı seçeneğini  dillendirilmesi de düşünüldüğünde; piyasanın bu beklentiye girmesi durumunda fiyatlama davranışlarında değişiklikler  ortaya çıkabilir. Bu kapsamda, 14 Temmuz’da yapılacak olan Para Politikası Kurulu toplantısı öncesindeki mesajlar ve toplantı sonrasında yayımlanacak metindeki karar ve sözlü yönlendirmeler hayli kritik olacak. Yine, ilerleyen süreçte başta ay sonundaki senenin 3. Enflasyon Raporu olmak üzere Merkez Bankası cephesinden gelecek ilave sinyaller ve yine hükumetten gelecek açıklamalarla da; TL varlıklarındaki volatilite, daha fazla artış gösterebilir.

Kaynak Işık Menkul-Yusuf Kavak
Hibya Haber Ajansı

'
Okunma