Home Ekonomi Altın da satıcılı piyasadan payına düşeni aldı

Altın da satıcılı piyasadan payına düşeni aldı

by bagimsizhaberajansi

Altın dünkü seansta güçlü bir başlangıç yaparak 1879 dolar/ons seviyesini test etmesine rağmen, bu güçlü kalışını seans sonuna taşıyamadı. FED haftasında piyasalar sert satıcılı seyir izlerken, altın güçlü görünümü kaybettiği bir günü yaşadı. FED’in 50 baz puan faiz artırımına kesin gözüyle bakılırken, olası 75 baz puan artırma ihtimaline karşı da piyasalar fiyatlama içerisinde olduğu günleri yaşıyor. Hisse senedi piyasasında, kripto paralara kadar birçok varlık sınıfında sert satışlar görülmüş durumda. Altın da bu satış dalgasından kaçamayarak dünkü seansı 1819 dolar/onsla 2,8 kaybı hanesine yazdı.

 

Gümüş de dünkü satış dalgasından payına düşeni aldı ve bir ay sonra yeniden 21 dolar/onsun aşağını test etmek durumunda kaldı. 21,89 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, 21,08 dolar/onstan seansı tamamlayarak önceki güne kıyasla hanesine yüzde 3,7 kayıp yazmış oldu.

 

Platin de satıcılı seyrettiği bir seansı geride bırakırken, son 1 haftadır kazanımlarını geri vermiş oldu. 972 dolar/onstan başlayan platin, 925 dolar/onstan seans kapanışını yaparak yüzde 4,8 kayıpla günü tamamladı.

Paladyum günün en çok değer kaybeden kıymetli madeni olurken, Aralık 2021’den beri kaydettiği en düşük sahneyi kaydetmiş oldu. 1919 dolar/onstan seansa başlayan paladyum, 1772 dolar/onstan seansı tamamlayarak önceki güne kıyasla hanesine yüzde 7.7 kaybı hanesine yazmış oldu .

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda haftanın ilk gününde, işlem primleri devam ederken dünya fiyatlarının üzerinde 6 dolar/onsla işlemler gerçekleşti. Hacim açısından ortalama sayılcak günde 1.162 kg altın, 2.592 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

 

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

related posts

Leave a Comment