Home Dijital Gazete Altın ABD’deki veri sonrası satışa geçti

Altın ABD’deki veri sonrası satışa geçti

by bagimsizhaberajansi

Piyasaları satıcılı bir günü daha geride bırakırken, altın da bu satış dalgasından etkisine düşeni aldığı bir seansı yaşadı. 1822 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, ABD’de açıklanan Conference Board Tüketici Güven Endeksi verisinin beklentilerin altında kalması sonrası satıcılı seyre döndü. Tüketici güven endeksi 98,7 seviyesinde açıklanırken, bu veri son 16 ayın en düşük verisi olarak kayıtlara geçti. Açıklanan veri sonrası piyasalar alış iştahını kaybederekken, hisse senedi piyasası liderliğinde genele yayılmış bir satış gözlemlendi. Altın da bu doğrultuda satıcılı bir seansı geride bıraktı 1820 dolar/onstan seansı yüzde 0,2 kaybı hanesine yazdı.

 

Gümüş de dünkü seansta satıcılı seyriyle dikkat çekerken, 6 haftanın ardından 21 dolar/onsun altında kapanış yapmış oldu. 21,15 dolar/ons seviyesinden güne başlayan beyaz maden, 20,85 dolar/onstan günü tamamlayarak önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1,4 kayıp yazmış oldu.

 

Platin diğer kıymetlilerden ayrışarak günün ne çok değer kazanan kıymetli madeni olarak öne çıktı. 899 dolar/onstan güne başlayan platin, 904 dolar/onstan seansı tamamlayarak önceki güne kıyasla hanesine yüzde 0,5 kazancı hanesine yazmış oldu.

 

Paladyum da platinle benzer şekilde kazançlı bir günü geride bırakarak, seansı yeşilde kapatmayı başardığı bir günü yaşadı. 1855 dolar/onstan güne başlayan paladyum, 1858 dolar/onstan seansı tamamlayan paladyum yüzde 0,1 kazançla günü tamamladı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta işlem primleri devam ederken, dünya fiyatlarının üzerinde 5 dolar/onsla işlemler gerçekleşti. Hacim açısından toparlanmanın olduğu günde 1.798 kg altın, 3.282 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

related posts

Leave a Comment