Home Dijital Gazete ABD: İstihdam piyasasında artış beklentisi daha ılımlı

ABD: İstihdam piyasasında artış beklentisi daha ılımlı

by bagimsizhaberajansi

Fed Başkanı Powell’ın yakın gelecekte 75 baz puanlık daha büyük bir kazancı geri itmesi, Fed’in daha önce algıladığı agresif politika sıkılaştırmasına ilişkin bahisleri azaltıyor. Bundan sonra piyasaların dikkati yarın çok önemli işgücü verilerine çevrilecek. Sıkılaşan bir işgücü piyasası, Fed’in fiyat görünümünde yukarı yönlü riskler görmeye devam ettiği anlamına geliyor. Nisan istihdam raporunın, Covid öncesi en düşük seviyeyle eşleşen %3,5 oranında bir işsizlik oranı içermesi bekleniyor. Ortalama saatlik kazançların da, aylık %0,4 ve yıllık bazda %5,5 oranında artması öngörülüyor.

İstihdamın Mart artış hızına kıyasla Nisan ayında bir miktar ılımlı olması bekleniyor. Nisan istihdamı için piyasa tahmini medyanda 380K olarak görülüyor. İş gücü hala pandemi öncesi eğilimin önemli ölçüde altında olduğundan, işgücü piyasasındaki toparlanmanın yılın geri kalanında devam etmesi için hala yer var. Azalan Covid endişeleri, yüksek enflasyon, azalan hane halkı tasarrufları ve güçlü ücret artışı, çalışmak için halk sağlığı durumunun uygun ve finansal gelir anlamında motivasyonun yüksek olduğu anlamına geliyor.

Tüketici hizmetlerine olan talep hızla güçlendiğinden ve tüketimin de mallardan hizmetlere doğru rotasyon göstermesi itibariyle, başta eğlence ve konaklama sektöründe olmak üzere güçlü bir hızla işçi eklemesi devam ediyor. Son veriler mal sektörlerinde talepte yavaşlamaya işaret ediyor. Fiyatlar da yumuşadı. Azalan kârlar, depo ve nakliye gibi ilgili sektörlerde işe alımlarda bir ılımlılığa yol açabilir.

Fed’in şahinliğine dönersek, CME Fedwatch ve terminal beklentileri yıl sonunda 200 baz puanlık kümülatif faiz artırımı beklentisine işaret ediyor. Yeni faiz artırım standardının 50 baz puan olduğu düşünüldüğünde, eskisinden daha yavaş gidecek bir Fed olabilir. Fed faizleri 75 baz puan artırsaydı 1994’ten bu yana en zor hamlesini yapardı. 50 baz puanlık artış 2000’den sonra da bir ilkti. Fed’in reel faizleri çok fazla yükseltmesi hala zor, çünkü ekonominin, dış yavaşlamaların birçok riskine dayanması ve aşırı yüksek faiz oranlarıyla kırılganlık derecesini artırmaması gerekecek. 1 Haziran itibariyle Fed’in 8,9 trilyon dolarlık bilançosu küçülmeye başlayacak.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

related posts

Leave a Comment